Zwiedzamy Tarnów

3 października 2019 roku uczniowie klas 1 ABp i 1 TGg odbyli lekcje języka polskiego i wiedzy o kulturze w terenie. Zaczęło się od obejrzenia uwspółcześnionej wersji komedii A. Fredry „Śluby panieńskie” w reżyserii Wojciecha Malajkata, w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Następnie, podczas krótkiego spaceru do Muzeum Diecezjalnego, poznaliśmy najciekawsze miejsca prywatnego niegdyś miasta należącego do Jana Tarnowskiego. Bardzo ciekawa była lekcja w Muzeum Diecezjalnym, to najstarsze muzeum o takim charakterze w Polsce. Założone w roku 1888 przez ówczesnego rektora Seminarium Duchownego Ks. Józefa Bąbę. Obecnie mieści się w zabytkowych kamieniczkach z XVI w., w sąsiedztwie Katedry. Mieliśmy okazję zobaczyć Dom Mikołajowski, który wybudował w r. 1524 mieszczanin tarnowski Jan Mikołajowski, zwykle nie jest on udostępniany zwiedzającym. Najważniejszą cześć zbiorów stanowią zabytki sztuki sakralnej, gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Są to zabytki bardzo ważne dla poznania poziomu i dziejów polskiej kultury średniowiecznej. To tylko jedna z wielu propozycji dla klas o profilu humanistycznym. Organizatorami wycieczki byli wychowawcy Pani Dagmara Tyliszczak i Pani Sylwia Janas-Kirc oraz nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze Pani Dorota Franczak.