Warsztaty Biblioterapeutyczne

WARSZTATY BIBLIOTERAPEUTYCZNE

dział arteterapii wykorzystującej użycie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwo w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

Bajkoterapia to metoda, którą wykorzystuje się do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.  Realizuje się ją poprzez czytanie dzieciom, bądź ich samodzielną lekturę właściwej dla danego problemu opowieści terapeutycznej. Wśród bajek terapeutycznych można wyszczególnić takie grupy jak bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne oraz relaksacyjne. Każda z nich dedykowana jest dzieciom z innymi problemami.

Bajkoterapia pomaga w przezwyciężeniu lęków związanych z różnymi sytuacjami. Wykorzystuje się odpowiednio dobrany tekst. Dzięki temu w psychice dziecka pojawia się pozytywne myślenie, dzieci zaczynają rozumieć swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny. Bajki terapeutyczne pokazują jak trzeba sobie radzić i przedstawiają pewne wzorce postępowania. Sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, przestają czuć się samotnie.

Aktyw Biblioteczny prowadzący

zajęcia z bajkoterapii (Przedszkole „Piątka”

– zajęcia raz w miesiącu)

1. Klaudia Klóska 1 Ag
2. Julia Jaszczowska 1 Ag
3. Gabriela Miazga 1Ag

4. Aleksandra Wachna 1Ag

Koordynator: mgr Agnieszka Oleszycka

Biblioterapia w Przedszkolu „Piątka”

W dniu 22.10.2019 roku  dziewczęta z Aktywu Bibliotecznego: Klaudia Klóska, Julia Jaszczowska (klasa 1AG), udały się na kolejne spotkanie biblioterapeutyczne w Niepublicznym Przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej w Krynicy- Zdroju

Tym razem wolontariuszki czytały dzieciom bajkę pt „Chcę być dzielna i kochana” ze zbioru opowiadań bajkoterapeutycznych pt. ”Bezpieczna bajka” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Bajkoterapia cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno w młodszej grupie 3-4 latków, jak i w starszej 5-6 latków, dlatego spotkania odbywają się systematycznie.

W dniu 27.11.2019 roku dziewczęta z Aktywu Bibliotecznego: Gabriela Miazga, Aleksandra Wachna (klasa 1AG), udały się na kolejne spotkanie z bajkoterapią w Niepublicznym Przedszkolu „Piątka” w Krynicy- Zdroju.

Tym razem wolontariuszki czytały dzieciom bajkę pt. „Samodzielność” ze zbioru opowiadań pt.”Bezpieczna bajka” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Koordynator współpracy ZSP Krynica z Przedszkolem „Piątka”

mgr Agnieszka Oleszycka.